Eğitim alma süreci hakkında bilgilendirme

Eğitim Alma Hareketliliği 

 

 

 

Eğitim Alma Hareketliliği kapsamında gidilecek üniversiteden bir davet yazısı alınmalıdır, gideceği üniversite’den davet yazısı alan Akademik/İdari Personel bu belge ile birlikte aşağıda yer alan Değişim Programları Görevlendirme İşleyişi isimli belgedeki süreci takip etmelidir. Daha detaylı bilgiyi fakülte ve bölümlerinizden alabilirsiniz. (Bu işlemlere ders verme hareketliliği başlangıç tarihinizden ortalama 1 ay önce başlayınız.)

 

 

Bilgi : Gideceği üniversite’den davet yazısı alan İdari Personel bu belge ile birlikte görev aldığı birime dilekçe ile talepte bulunmalıdır. Birim bu yazıyla birlikte AB Ofisinden görüş almalıdır. AB Ofisi tarafından yazılan görüş yazısı sonrasında ilgili birim hak kazanmış personelin görevlendirme işlemelerini devam ettirmelidir. (Bu işlemlere eğitim alma hareketliliği başlangıç tarihinizden ortalama 1 ay önce başlayınız.)

 

 

Gidebileceğiniz üniversiteleri Bölümünüz Erasmus Koordinatörleri ve AB Ofisi web sayfasında İkili Anlaşmalar kısmından öğrenebilirsiniz. İdari Personel için ikili anlaşma zorunluluğu bulunmamaktadır.

 

 

Hareketlilikten yararlanacak Akademik-İdari Personel web sayfamızda bulunan Eğitim Alma Hareketliliği Denetim Formunda yer alan evrakları eksiksiz bir biçimde yurt dışına çıkmadan önce AB Ofisine teslim etmelidir. 

 

 

* Gerekli evraklarını eksiksiz bir birçimde AB Ofisine teslim etmiş ve Rektörlük Görevlendirmesi AB Ofisine ulaşmış personele yurt dışına çıkmadan 7 günlük hibe (yol ücreti dahil) ödemesinin %80 lik kısmı hesabına yatırılır.

 

 

Not : Hibe ödemesi için Ziraat Bankası Şubesi'nde açmış olduğunuz Euro hesabının bir fotokopisini de yukarıdaki belgelerle birlikte ofisimize ulaştırınız.

 

 

Eğitim Alma Hareketliliği 5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam 7 gün üzerinden hibeli şekilde değerlendirilir.Programı daha uzun süreli olan personel programlarına hibesiz şekilde devam edebilirler. Yolculuk günleri ve faaliyetin başlangıç-bitiş günleri aynı tarihe denk gelmemelidir. Örneğin karşı üniversitede faaliyetiniz 5 Eylül – 9 Eylül 2017 ise yolculuk tarihleriniz 4 Eylül – 10 Eylül 2017 olmalıdır. Yolculuk ve faaliyet aynı güne denk gelirse günlük yevmiye kesintisi yapılmaktadır.

 

 

* Faaliyet bitiminde Geri Dönüş Evraklarının AB Ofisine eksiksiz teslim edilmesinin ardından hibenin ikinci taksiti olan %20 lik kısmı için işlemler başlatılacaktır.
 


Not : Seyahat ücreti, Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan mesafe hesaplayıcısı kullanılarak hesaplanmaktadır. Aşağıda açıklamasını bulabilirsiniz.

 

 

 

Bazı belgeler hakkında bilgilendirme :

 

 

Katılım Sertifikası ; Karşı üniversitede gerçekleştirmiş olduğunuz faaliyeti belgelendiren evraktır. Ve faaliyetinizin kaç gün sürdüğünü belirtir. Karşı kurumun onayı yeterlidir.

 

Staff Mobility for Training ; Karşı üniversitedeki programınızı ve içeriğini belirten belgedir. Her iki kurumunda onaylaması zorunludur.

 

 

Örnek bir hibe hesabı;
 

İspanya'nın Madrid şehrinde bir üniversitede 5 - 9 Eylül 2016 tarihleri arasında hareketlilik gerçekleştirecek bir personel gidiş ve dönüş tarihlerini 4 Eylül - 10 Eylül 2016 olarak ayarladığında 7 gün üzerinden hibelendirilir.

 

İspanya'nın günlük yevmiyesi 108 € 'dur. Bu durumda,

 

5 gün faaliyet 2 gün yol olmak üzere toplam yevmiye 7 x 108 = 756 €

 

İstanbul - Madrid arası mesafe 2735 KM'dir. Yani 360 € bir ulaşım ücreti ödenir.

 

Toplam hibe rakamı 1.116,00€ 'ya ulaşır.

 

 

 

Seyahat ücretinin belirlenmesi için kullanılan Mesafe Hesaplayıcısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Seyahat ücretleri

 

 

Değişim Programları Kurum İçi Görevlendirme Prosedürü'ne buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Bu hareketlilik 27 Ekim 2017 tarihine kadar gerçekleştirilmek zorundadır.

 

 

 

 

 

Erasmus+ 2016-2017 Akademik Yılı Personel Hareketliliği Hibe Miktarları

 

 

 

Erasmus+ döneminde 2016-2017 akademik yılı için personel hareketliliğine ilişkin hibe miktarları

 

 

 Ülke Grupları

Hareketlilikte gidilen ülkeler

Günlük hibe miktarları (€)

Grup A

Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık

144

Grup B

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Romanya, İsviçre, Türkiye

126

Grup C

Makedonya, Almanya, Letonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, İspanya

108

Grup D

Hırvatistan, Estonya, Litvanya, Slovenya

90