KA 107 ICM Nedir?

International Credit mobility (ICM) = KA-107 Projeleri = Uluslararası Kredi Hareketliliği

 

´International Credit Mobility-ICM (KA-107 ), Erasmus+ programı altında 2015 yılında faaliyete geçen, Erasmus+ program ülkeleri ile partner ülkeler (ortak ülkeler) arasında öğrenci ve personel değişimini mümkün kılan proje temelli yeni bir hareketlilik faaliyetidir.  
 
´KA-107 faaliyeti ile, program ve ortak ülkeler arasında anlaşma yapılmak ve projenin onaylanması kaydı ile 3-12 ay arasında Öğrenci (öğrenim) ve 5-60 gün arasında Personel (ders verme-eğitim alma) hareketliliği gerçekleştirmek mümkündür.
 
 
 
 
 

 

 

Faliyet Türleri Nelerdir?

 

Geleneksel Erasmus faaliyetine benzer şekilde, yükseköğretimin farklı kademelerinde kayıtlı öğrenciler ile yükseköğretim kurumlarında görevli personel aşağıda isimleri verilen faaliyetleri gerçekleştirebilmektedirler.


Öğrenci Hareketliliği: Ülkemizden ortak ülkelere, ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim öğrencilerinin öğrenim amacı ile hareketliliğidir.

Personel Hareketliliği: Ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin ders vermek üzere hareketliliği ve ülkemizden ortak ülkelere ve ortak ülkelerden ülkemize yükseköğretim personelinin eğitim almak üzere hareketliliği olmak üzere 2 şekilde gerçekleştirilebilir.

KA 107 programında staj hareketliliği yer almamaktadır.

Programın ana kuralları gereği KA 107 ICM Hareketliiği kapsamında kurumumuzda misafir edeceğimiz öğrenci ve personellerin hibe ödemeleri proje yöneticisi kurumlar tarafından yapılmaktadır.