OLS (Online Linguistic Support - Çevrimiçi Dil Desteği)

 

          Yükseköğretimde öğrenci hareketliliği faaliyetlerinden (öğrenim veya staj) yararlanacak öğrenciler için Avrupa Komisyonu tarafından Çevrimiçi Dil Desteği (OLS - Online Language Support) sistemi sunulmaktadır. Sistemin temel amacı, Erasmus+ programının, yararlanıcıların dil seviyelerine sağladığı katkıyı ölçmektir.

 

 

Sisteme Giriş

 

          OLS tanımlaması, öğrenciler gidiş evraklarını AB Ofisi'ne teslim ettikten sonra yapılır. Tanımlama işleminden sonra, otomatik olarak öğrencilerin başvuru sistemindeki e-posta adreslerine kullanıcı adı ve parola gelir. Öğrenciler, e-postadaki adımları takip ederek sisteme giriş yapar, kendi profillerini oluşturur ve ilk sınavı çözerler.

 

 

Sınavlar

 

- Öğrenciler, faaliyetlerine başlamadan önce ve faaliyetlerini tamamladıktan sonra ayrı ayrı olmak üzere, OLS sistemi üzerinden iki sınav olurlar. Her iki sınav da zorunludur, ancak sınav sonuçları faaliyete herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

 

- Zorunlu dil sınavı sonuçları B1 ve altında olan öğrencilere, otomatik olarak sınava girdikleri dilde kurs tanımlanır. Kursa devam isteğe bağlıdır.

 

- Zorunlu dil sınavı sonuçları B2 ve üzerinde olan öğrenciler, isteklerine bağlı olarak, gittikleri ülkenin dilinde çevrimiçi dil kursundan yararlanabilirler. Öğrencilerin, kurs taleplerini AB Ofisi’ne belirtmeleri gerekmektedir.

 

 

Önemli Not : 2016-2017 Akademik Yılı OLS sınavlarını tamamlamayan öğrencilerin toplam hibelerinin %20'si 2017-2018 Akademik Yılı OLS sınavlarını tamamlamayan öğrencilerin toplam hibelerinin %5'i ödenmeyecektir. 

 

 

 

Çevrimiçi Dil Desteği, aşağıda belirtilen dillerde sunulmaktadır:

 

Almanca, Fransızca, Hollandaca, İtalyanca, İngilizce, İspanyolca Çekçe, Danca (Danimarka dili), Yunanca, Lehçe (Polonya dili), Portekizce, İsveççe, Bulgarca, Fince,  Hırvatça, Macarca, Romence, Slovakça

 

 

 

Detaylı bilgi için :  http://erasmusplusols.eu/

 

Bilgilendirme videosu ve sık sorulan sorular için : http://erasmusplusols.eu/guided-tour-7/

 

Dil sınavı broşürü için : http://erasmusplusols.eu/app/uploads/2016/01/PRESENTATION_LA_EN.pdf

 

Dil kursu broşürü için : http://erasmusplusols.eu/app/uploads/2016/01/PRESENTATION_LC_EN.pdf